Поиск по этому блогу

среда, 19 сентября 2012 г.

Остеохондроз хребта

Остеохондроз - хронічне ремиттирующее дегенеративно-дистрофічне захворювання міжхребцевого диска, тіла хребців, міжхребцевих суглобів, зв'язкового апарату, корінців, вен, артерій, симпатичної нервової системи, фасцій і м'язового корсету.

Основа патології хребта - весь хребетний руховий сегмент (ПДС) - два тіла хребців, диск, прилеглі нервово-м'язові структури. Головна дійова особа больового синдрому - м'язові структури.

Для розвитку патології ПДС мають значення

- Патологія кісткових структур хребця - артрози, артрити, остеопороз;
- Патологія судин,
- М'язовий дисбаланс,
- Патологія зв'язкового апарату (атрофії зв'язок з наступним звапнінням сприяють обмеженню нервів і судин),
- Патологія дисків: патологія гіалінових пластинок, патологія фіброзного кільця - передні грижі (клінічно не значимі), бічні (з компресією корінців і судин - радикулопатії і радікулоішемії), задні (здавлення оболонок, судин, спинного мозку), патологія пульпозного ядра.

Хондроз ядра - це втрата рідини, остеохондроз - навколо зміненого ядра формуються дегенеративно-дистрофічні зміни.

Остеохондроз розвивається під впливом базисних факторів, які змінити людина не в змозі - прямоходіння, сидіння, недосконалість кровопостачання хребта, що приводить до ранньої гіпоксії та фізіолгіческому старінню, аутоімунні реакції, порушення гіпоталямо-гіпофізарно-надниркових структур. Деформуючий спондильоз - це захисна реакція організму. «Шипи, гачки» на рентгенівських знімках це захист від спондилолістезу.
Фактори ризику остеохондрозу

До хвороби призводять фактори ризику:

- М'язова дисфункція
- Мікротравми, вимушені пози
- Інфекції та інтоксикації
- Патологія внутрішніх органів (згідно односклеротомной локалізації хворі внутрішні органи можуть викликати болі в хребті, хворий хребет може посилити наявну патологію внутрішніх органів, але не викликати її)
- «Погані» ноги, що призводять до дисфункції хребетного стовпа - плоскостопість, варусна та вальгусна деформація ... порушують ходу, викликають м'язовий дисбаланс (з ходьбі беруть участь м'язи, які не повинні ходити), гіпертонус і больовий синдром
- Психогенний фактор (вивзивает гіпертонус дегенерованих м'язів і біль).

Біль - це завжди недолік ендорфінів. Їх кількість регулюється лімбіко-ретикулярної формацією і корою головного мозку. Під час стресу регуляція порушується і ендорфінів недостатньо. Як наслідок, загострюється будь-яка патологія., В тому числі і м'язова. Психогенні болі - м'язові.
Симптоми остеохондрозу на шийному рівні.

Шийний відділ характеризується малої м'язової масою, більшою кількістю життєвоважливих органів - хребетна артерія кровоснабжают шийний відділ і лімбіко-ретикулярної комплекс, задній шийний симпатичний сплетіння, трункус сімпатікуса, щитовидної залози, лор - органів. Цим і визначається клінічна картина патології.

Цервікалгія - болі в шийному відділі хребта. Це недиференційована м'язова реакція на будь-яку патологію в шийному регіоні. Мають значення ангіни, ГРЗ, заглотковий абсцес, патологія верхівки легень, середостіння, зубів, коронарний спазм і навіть інфаркт міокарда. Болі можуть бути гострими і тупими, посилюються при нахилах голови, кашлі, можуть віддавати в голову (цервікокраніалгія). При огляді позитивні симптом Нері, Дежерина, двіденія обмежені в обсязі, болючі.

Цервікобрахіалгіі - болі в шиї з іррадіацією болю в руку, можливе порушення чутливості в руці, оніміння, парестезії.

Синдром передній сходовому м'язи - болі в шиї, відчуття оніміння, парестезії, поколювання, гіпергідроз, далі плексалгіі переходить в плексит. В основі спазму передній сходовому м'язи тільки в 25 - 28% випадків «винен» остеохондроз хребта, решта% - це травми, патологія легень, межистіння, калькульозний холецистит.

Плече-лопатковий периартроз і періартрит - болі в плечовому суглобі, ключиці, лопатці, обмеження рухів руки вгору і заклад вкінці.

Епіконділез - болі в ліктьовому суглобі, локальні, в ниружном або внутрішньому виростків, обмеження рухів. Частіше зустрічаються при травмах, у спортсменів, при роботі на конвеєрі, городі ...

Синдром плече-кисть - болі в шиї, потім у плечі, далі в кисті, приєднується набряк кисті, гіпергідроз, після больовий синдром зникає і розвиваються атрофії, некрози.

Кардіалгії. Справжніх вертеброгенних кардіалгій немає. «Поганий» хребет може виступати фактором ризику для скомпрометованих серцевих м'язів.

Синдром хребетної артерії -

- Функціональний - з / м задньошийної симпатичний синдром (с / м Барі-Льеу, шийна мігрень) - половинна головний біль і біль у шиї, «як знята каска», нудота, блювання, вестібулопатіі - похитування, запаморочення, фотопсии, шум у вусі ,
- Органічний - вертебро базіллярной недостатність - розвивається при наявності атеросклеротичних проявів в судинах.

Корінцеві синдроми - зустрічаються рідко (18%) - викликані компресією або ірітаціей корінця або посудини (радікулоішемії):

С2С3 - болі в області шиї, відчуття припухлості мови, глоссодінія;
С3С4 - біль у плечі і передпліччі, серце, підвищений тонус діафрагми;
С4С5 - болі в шиї, плечі, передпліччі, гіпотонія в зоні С5, слабкість дельтоподібного м'яза;
С5С6 - болю від надпліччя по зовнішній поверхні плеча у великий і вказівний пальці, знижена чутливість в зоні корінця, випав рефлекс з двоголового м'яза, знижена сила в 1 і 2 пальцях;
С6С7 - болі по заднелатеральной поверхні передпліччя з іррадіацією в середній палець, знижена чутливість в зоні корінця, випав рефлекс з триголовий м'язи, слабкість триголовий м'язи;
С7С8 - болі в надпліччя, по внутрішній поверхні плеча та передпліччя, 4 - 5 пальцях, гіпоалгезія в зоні корінця, слабкість м'язів.
Симптоми остеохондрозу на грудному рівні.

Грудний відділ характеризується невеликою кількістю м'язів, наявністю кісткового (реберно-грудинного) каркасу для внутрішніх органів, малою рухливістю грудного відділу хребта. Дегенеративно - дистрофічна патологія швидше і раніше розвивається в грудному відділі.

Грудний відділ часто схильний кіфо-сколіотичної деформації.

Торакалгий - болі в грудній клітці - м'язово-вегетативний комплекс, недиференційована м'язова реакція на будь-яку патологію. Болі пов'язані з нерухомістю - тривалим стоянням, сидінням, нічні болі, що посилюються при нахилах, глибокому вдиху, кашлі. Частіше торакалгий викликається захворюваннями внутрішніх органів - легені, серце, шлунок, жовчний міхур, герпетичною інфекцією. ОРЗ, бронхіт, пневмонія, плеврит, пневмоторакс, пухлину легенів, туберкульоз легенів, стенокардія, інфаркт, міокардит, виразкова хвороба, холецистит, панкреатит, езофагіт - все дасть торакалгий. Частіше буває міжреберна міалгія або невралгія.

Кардіалгіческій синдром.

Синдром передній сходовому м'язи.

Синдром передньої грудної стінки - болі по передній поверхні грудної клітки, парастернальній, залежать від положення.

Синдром задньої грудної стінки - болі в області лопаток, межлопаточной області, наявність вогнищ міоостеофіброза (як результату хронічної м'язової гіпоксії і дегенерації).

Трункалгіческій синдром - болі в половині грудної клітки.

Корінцеві синдроми на грудному рівні - рідкісне явище.
Симптоми остеохондрозу на поперековому рівні.

На поперековий відділ хребта доводиться найбільше навантаження, найбільші м'язи, багато суглобів. Крижове сплетіння «плаває» в малому тазу і будь-яка патологія органів малого тазу викличе спазм грушоподібної м'язи і компресію крижового сплетення. Сідничний нерв проходить у товщі сідничного м'яза. Тривале сидіння, іньекциі можуть викликати болі по ходу нерва. Патологія колінних суглобів впливає на біфуркацію нерва в підколінній області. На нижніх кінцівках часто уражаються судини - артерії та вени, що сприяє больового синдрому.

Люмбалгія - болі в попереку (у нижній частині спини) - недиференційована м'язова реакція у відповідь на будь-яку патологію в даному регіоні. Можлива при захворюванні нирок і сечовивідних шляхів, статевих органів, захворювання шлунково - кишкового тракту. При вертеброгенной люмбалгії болю гострі, прострілюють, що посилюються при рухах, нахилах, кашлі, нахилах голови, підняття ніг. Хворому важко лягти, сісти, встати. При огляді позитивні симптоми натчженія - Лассега, Нері, Дежерина, Вассермана.

Люмбоішіалгія - болі в попереку і в нозі, тянушіе, ниючі, викручуватися, простреливающие, пов'язані з рухом, кашлем, супроводжуються онімінням ноги, парестезіями, зниженням сухожильних рефлексів, нейром'язових, нейродистрофічними, нейрососудістимі синдромами - м'язовими спазмами, крамп, тунельна синдромами, вогнищами міофіброза , болем у суглобах, псевдоартеріітамі

L4 - болі в передніх відділах стегна, по внутрішній поверхні колінного суглоба і гомілки, гіпестезія, слабкість згиначів гомілки, колінний рефлекс випав, ахилові живий;
L5 - болі по ходу сідничного нерва до 1 пальцю стопи, гіпестезія в зоні корінця, слабкість тильних згиначів стопи;
S1 - біль по ходу сідничного нерва до 3 - 5 пальцях стопи, гіпестезія, слабкість стопи, колінний рефлекс збережений, ахилові випав.

Судинні синдроми - радікулоішемії - розвиваються при компресії судин - болю немає, з'являється слабкість м'язів. Синдром конуса - слабкість обох стоп, порушення функції тазових органів, гіпоалгезія сакральної області.
Діагностика остеохондрозу

Описані синдроми ПОТРЕБУЮТЬ відразу ретельного обстеження у лікаря - невролога, а не походів для «вправляння» випали дисків і вибивання солей з хребта. «Сховатися» під маску остеохондрозу може серйозне захворювання і неприпустимо робити мануальну терапію при інфаркті міокарда, а фізіотеплопроцедури при метастазують у хребет пухлинах і так далі.

Необхідні обстеження - аналізи крові і сечі (спочатку загальні, а далі індивідуально залежно від клінічної картини), ЕКГ (при цервікоторакалгіі) і консультація кардіолога, флюорографія легень або рентгенографія органів грудної клітки з консультацією терапевта, рентгенограми хребта, комп'ютерна томографія, магнітно-резонансна томографія. У зв'язку з різноманіттям можливих варіантів і поєднань можуть знадобитися консультації та додаткові обстеження в уролога, гастроентеролога, гінеколога, травматолога, ортопеда, нейрохірурга, ангіохірург, фтизіатра, онколога, отоларинголога.
Лікування остеохондрозу

Лікування призначається індивідуально, відповідно до встановленого діагнозу, стадії (загострення, підгостра, ремісії), вираженості больового синдрому (виражений, помірний, ремісія) і супутньої соматичної патології.

Лікування в гострому періоді больового синдрому: спокій, нестероїдні протизапальні препарати (діклоберл, вольтарен ..., коксиби - Аркоксія ...), спазмолітичні суміші внутрішньовенно, блокади лікарськими речовинами, міорелаксанти, транквілізатори, вітаміни групи В, габапентин (Габантин, Тебантин, гатонін), корсетування , місцево - растирки (фастум гель, діп Риліф, апізартрон, живокіст ...).

У випадках важкого не купіруемие больового синдрому та наявності компресії корінця грижею диска показано оперативне лікування.

Використовуються в комплексному лікуванні хондропротектори - Дону (іньекциі, а потім порошки курсами), препарати кальцію (кальцій Д3), препарати для поліпшення кровообігу і венотоніки, при м'язової слабкості антихолінестеразні препарати (прозерин, Нейромідин), ліпоєва кислота, нуклео ЦМФ.

Реабілітаційні заходи: фізіотерапія (діадинамічний струми, магнітотерапія, дарсонвалізація, ультразвук, електрофорез, стимул, міотонія), масаж, мануальна терапія, тракції, постізометрична релаксація, голкорефлексотерапія, гідромасажні ванни, лікувальна фізкультура, санаторно - курортне лікування (бальнеолікування, радон, озокерит, бруду, підводне витягування ...).
Профілактика остеохондрозу

Профілактика - це вплив на фактори ризику - боротьба з малорухливим способом життя, ожирінням, лікувальна фізкультура, плавання, заняття на тренажерах, фітнес, масаж ... - поліпшення м'язового корсету. При спонділолістезах в поперековому відділі використовувати корсети при фізичних навантаженнях. Для хорошого нічного відпочинку використовувати ортопедичні матраци та подушки. Стежити за правильною поставою при ходьбі та сидінні. Уникати переохолодження. Чим краще м'язи і краще рухливість у хребті - тим рідше будуть турбувати болі.

Комментариев нет:

Отправить комментарий