Поиск по этому блогу

вторник, 18 сентября 2012 г.

Постава. Вправи для спини


Правильною поставою прийнято називати звичну позу невимушено стоїть людини, здатність без напруги тримати прямо тулуб і голову (з невеликими природними вигинами хребта: в шийному і поперековому відділах - вперед, в грудному і крижовому - назад).

При неправильної поставу природні вигини хребта помітно збільшені. Крім того, можуть розвиватися бічні викривлення хребта - сколіози.

Багато викривлення хребта можна попередити, а в початковій стадії - виправити. Тому не можна не звертати уваги на неправильну поставу, неоднакове положення плечей і лопаток, зсув тазу і т. п. Дітей з порушеннями постави треба показати лікаря-ортопеда і фахівцеві з фізичної культури. Для попередження неправильної постави необхідно щодня займатися гімнастикою.
У дошкільному та молодшому шкільному віці осанка ще не зовсім сформована, тому несприятливі фактори найбільш сильно впливають на дітей в період їх бурхливого зростання (в 6 - 7 і в 11 - 15 років).

Порушення постави нерідко супроводжується розладами діяльності внутрішніх органів: зменшуються екскурсія грудної клітки і діафрагми, коливання внутрішньогрудного тиску, знижується життєва ємність легенів. Ці зміни несприятливо впливають на серцево-судинну і дихальну системи, приводячи до зниження фізіологічних резервів дитячого організму.
Можливі наступні дефекти постави:

Кругла постава  характеризується збільшенням вигину грудних хребців, згладжуванням шийного та поперекового лордозів. М'язи спини і живота слабкі, розтягнуті. Грудна клітка недорозвинена, запала, плечі «звисають» вперед, лопатки випинаються. Функції органів дихання і серця утруднені.

При сутулій поставі  яскраво виражений вигин грудного відділу хребта. Грудна клітка запала, лопатки відстають, плечі виступають вперед, голова нахилена вперед.

Для лордотіческой постави  характерне збільшення поперекового вигину. Кут нахилу тазу збільшується, живіт випинається.
При круглоувігнута спині  збільшені вигини в грудному та поперековому відділах хребта. Кут нахилу тазу збільшений, сідниці різко виступають назад, живіт вперед, грудна клітка запала, талія кілька вкорочена.При плоскій спині  недорозвинені всі вигини хребта, кут нахилу таза зменшений, живіт втягнутий, сідниці надмірно випнуті. Переднезадній розмір грудної клітини зменшений, а поперечний збільшений. Дитина тримається напружено, підкреслено прямо, руху його незграбні.

Коса спина (асиметрична постава)  виникає при асиметричному положенні плечового поясу і тазу, різній довжині ніг або косому положенні тазу. Якщо не вжити заходів для виправлення постави, можуть виникнути зміни в міжхребцевих дисках і кісткової тканини, характерні для важкого захворювання - сколіозу.


Таким чином, різні порушення постави хоча і складають групу функціональних розладів опорно-рухового апарату і не є в повному розумінні захворюваннями, однак, супроводжуючись порушеннями функцій нервової системи і ряду внутрішніх органів, роблять організм дитини більш схильним цілого ряду захворювань, і в першу чергу - хребта. Умови зовнішнього середовища, а також стан мускулатури можуть змінити правильну поставу людини. Неправильне положення тіла при різних позах приймає характер нового динамічного стереотипу, і, таким чином, неправильна постава закріплюється.
Кісткова тканина, зокрема хребет, не тільки головний опорний механізм, але й резерв кальцієвих солей, з якого організм отримує потрібні йому кількості вапняних солей. Тому важливо забезпечити нормальне і правильне розвиток скелета, і особливо хребта - складної динамічної системи, до того ж хребет виконує захисну функцію для спинного мозку.

Не слід довго носити дітей на руках (особливо весь час на одній і тій же руці), рано саджати дитину, передчасно навчати його ходьбі. Не рекомендується укладати спати на м'якому матраці, возити дитину в м'яких (типу шезлонга) колясках. Постіль дитини повинна бути надмірно м'якою, а подушка високою. Довжина ліжка повинна бути більше зростання дитини на 20 - 25 см, щоб можна було спати з витягнутими ногами. Для дітей з порушеннями постави жорсткий матрац (власний, трав'яний або ватяний) кладеться на щит з дощок або фанери. Особливо псує поставу неправильна поза при грі чи за столом. Треба сидіти так, щоб мати опору для ніг, спини і рук при симетричному положенні голови, плечового пояса, тулуба, рук і ніг (рис. 2. 3). Висота столу на 2 - 3 см вище ліктя опущеної руки дитини. Якщо ноги не дістають до підлоги, підставити під них лавку, щоб ноги в тазостегнових і колінних суглобах були зігнуті під кутом 90 '. Сідати на стілець потрібно так, щоб впритул торкатися спинки стільця, відстань між грудьми і столом 1,5 - 2 см (ребром проходить долоню), голова трохи нахилена вперед, відстань від очей до столу 30 см. Передпліччя повинні симетрично лежати на столі, книгу треба тримати в похилому положенні, а зошит класти під кутом 30 "(кут, відкритий вправо, утворюється краєм столу і нижнім краєм зошити).
Погіршують поставу звички читати лежачи на боці, носити в одній і тій же руці тяжкості. Порушує її і їзда на самокаті (через відштовхування весь час однією ногою) і їзда на велосипеді в зігнутому положенні.

Для виправлення постави ми рекомендуємо зразковий комплекс вправ, які повинні поєднуватися з ранкової гігієнічної гімнастикою, рухливими іграми, систематичним загартовуванням.
1. І. п. - лежачи на спині. Голова, тулуб, ноги становлять пряму лінію, руки притиснуті до тулуба. Підняти голову і плечі, перевірити правильне положення тіла, повернутися в і. п.
2. І. п. - те ж. По черзі зігнути і розігнути ноги в колінах і тазостегнових суглобах.
3. І. п. - те ж. Зігнути ноги, розігнути, повільно опустити.
4. І. п. - лежачи на животі. Підборіддя на тильній поверхні кистей, покладених один на одного. Підняти голову і плечі, руки на пояс, лопатки з'єднати.
5. І. п. - те ж. Кисті рук переводити до плечей або за голову.
б. І. п. - лежачи на правому боці, права руку під щокою, ліва над собою. Утримуючи тіло в цьому положенні, підняти і опустити ліву ногу. Те ж, лежачи на лівому боці.
7. І. п. - лежачи на спині, руки за головою. По черзі піднімати прямі ноги вгору.
8. І. п. - лежачи на спині. Перейти з положення лежачи в положення сидячи, зберігаючи правильне положення спини,
9. І. п. - те ж. Почергове піднімання прямих ніг, не відриваючи таз від підлоги. Темп повільний.
10. І. п. - лежачи на животі, підборіддя на руки. Відвести руки назад і підняти ноги («Рибка») (рис. 3).
11. І. п. - лежачи на спині. «Велосипед».
12. І. п. - лежачи на правому боці. Підняти обидві прямі ноги, утримати їх на вазі на 3 - 4 рахунки, повільно опустити їх в і. п.
13. І. п. - те ж на лівому боці.
14. І. п. - сидячи, ноги зігнуті. Захопити пальцями ніг дрібні предмети і перекласти їх на інше місце.
15. І. п. - сидячи, ноги зігнуті, стопи паралельні. Приподнимание п'ят одночасно і по черзі, розведення стоп в сторони.
16. І. п. - стоячи, стопи паралельні на ширині ступні, руки на поясі. Перекат з п'яти на носок.
17. І.п. - Стоячи. Напівприсідання і присідання на носках, руки в сторони, вгору, вперед (рис. 4.1).
18. Ходьба на носках, на зовнішніх краях стопи.
19. І. п. - сидячи на стільці. Захоплення ніжок стільця ногами зсередини і зовні по 8 - 10 разів. (Рис. 4.2).
20. І. п. - сидячи, коліна зігнуті (кут 30 '). Потрясти ногами в сторони.
21. І. п. - лежачи на спині. «Ножиці» - горизонтальні та вертикальні рухи прямими ногами (рис. 4.3).
22. І. п. - стоячи. «Замочок» - завести Одну руку за голову, другу за лопатки. «Попив» кілька разів, змінюючи положення рук (рис. 5).
23. І. п. - лежачи на спині, ноги зігнуті в колінах. Зробити вдих і повільно підняти таз («полумостік»), на видиху опуститися в і. п. (мал. 6).
24. І. п. - сидячи. Катання м'ячів (тенісного, волейбольного) вперед, назад, по колу, за і проти годинникової стрілки.
25. Катати скакалку або палицю двома ногами 3 хв.

Методичні рекомендації:
Перед початком виконання комплексу, після 12-го вправи і після закінчення вправ - ходьба 1 - 2 хв. Дихання довільне, рівномірне. Не сутулитися, всі вправи робити в спокійному темпі, без затримок дихання. Кожна вправа виконується 4 - 5 разів, потім кількість повторень поступово збільшується до 10 - 12 разів.

Виконувати можна не відразу всі вправи, а по 10 - 12 за заняття. Займатися можна 3 - 4 рази на день за годину до і через 45 - 60 хв після їжі в різний час, але останній раз не пізніше 19 годин.

Займатися треба в добре провітреному кімнаті, а якщо можливо у дворі, в лісі, на березі річки. Головне, щоб поверхня майданчика була рівною і без ухилів. Одяг повинен бути легким, зручним, не стискує рухів (майка, труси, купальник). Краще виконувати вправи босоніж або в шкарпетках. Для виправлення дефектів постави слід виконувати такі вправи, коли в роботу залучається одночасно кілька м'язових груп і суглобів. Для попередження порушень постави в сагітальній площині (схильність до сутулуватий і круглій спині) приділяйте велику увагу вправам, пов'язаним з вирівнюванням хребта, з вигинанням тулуба в грудному відділі хребта без прогину в поперековій області.

Дітям, які мають крилоподібні лопатки, а також зведені вперед плечі, рекомендується збільшувати кількість повторень рухів руками назад. Наприклад, легкий біг вперед з поперемінним круговими рухами руками в боковій площині, злегка з'єднуючи нижні кути лопаток і напружуючи межлопаточной м'язи (живіт не розслаблювати), робить значний ефективний вплив при цих порушеннях. Для попередження дефектів постави у фронтальній площині (при схильності до асиметричному положенню плечового пояса) дуже корисні різноманітні симетричні вправи: повороти, хвилеподібні рухи, помахи, загальнорозвиваючі вправи.
Щоб виховати звичку триматися прямо, з піднятою головою, розгорнутими плечима і злегка підтягнутим животом, дітям необхідно протягом дня багаторазово повторювати вправи на відчуття правильної постави. Для перевірки постави рекомендується встати спиною до стіни і притиснутися до неї потилицею, сідницями і п'ятами. Прийнявши це положення, відійти від стіни і походити по кімнаті, спостерігаючи за собою в дзеркало. Виконуючи коригуючі вправи, можна навчитися вільно володіти своїм тілом і красиво триматися.

Комментариев нет:

Отправить комментарий